Mniej znany świat Andrzeja Sapkowskiego – co warto wiedzieć?

Kiedy słyszymy o Andrzeju Sapkowskim naturalnie naszą pierwszą myślą jest „Wiedźmin”. Saga ta zdobyła ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Na jej podstawie powstały fenomenalne gry, a także seriale. Należy jednak pamiętać, że Sapkowski nie jest autorem jednej książki. W swoim CV może pochwalić się wieloma świetnymi pozycjami, a do jednych z moich ulubionych należy „Trylogia Husycka”

Historia u Sapkowskiego – Trylogia Husycka

„Trylogia Husycka”, jak sama nazwa wskazuje jest opowieścią składającą się z trzech książek, tworzących jedną całość. Akcja osadzona jest w piętnastowiecznej Europie, głównie      na Śląsku i w Czechach. Sapkowski doskonale połączył elementy fantastyczne z żywym niemal uczestnikiem akcji, jakim jest historia. Cała opowieść rozgrywa się bowiem wokół wojen husyckich, które miały miejsce w tamtym czasie. Jest to oczywiście książka fantasy, więc wielu z podanych tam informacji nie można brać za pewnik, co z resztą podkreśla sam autor. Jednak znaczna część postaci i wydarzeń jest historyczna. Cała opowieść pozwala więc wczuć się w panującą w tamtym czasie atmosferę, zwyczaje i kulturę.

Niezwykłe przygody Reynevana

Trzeba przyznać, że w „Trylogii Husyckiej” Sapkowski przeszedł samego siebie, jeśli chodzi o wartkość akcji. Nie pozwala się nudzić czytelnikowi ani przez chwilę.

Główny bohater – Reynevan jest świadkiem przełomowych wydarzeń historycznych, a także ich czynnym uczestnikiem. Młody chłopak niemal nieustannie jest w jakichś tarapatach, z którymi radzi sobie lepiej lub gorzej w towarzystwie byłego duchownego – Szarleja oraz niezwykle tajemniczej postaci – Samsona. Reynevan podczas swoich przygód uczy się wiele na różnych polach, zarówno w dziedzinie walki, jak i magii. Ma potężnych wrogów i piękne kochanki, a wszystko jest okraszone charakterystycznym humorem Sapkowskiego.

Jest to niewątpliwie obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów fantasy i historii.

One thought on “Mniej znany świat Andrzeja Sapkowskiego – co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz