Katarzyna Bonda – pisarka, o której można napisać książkę

Katarzyna Bonda od kilku lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych i najbardziej poczytnych polskich autorek kryminałów. Jej książki trafiają na listy bestsellerów.

Warto wiedzieć, że dotychczasowy życiorys Bondy również mógłby posłużyć jako inspiracja do powieści. Na szczęście raczej nie byłby to kryminał, tylko dobrej jakości powieść obyczajowa.

Katarzyna Bonda – kim była, zanim została pisarką?

Bonda urodziła się w 1977 r. na Podlasiu, w rodzinie o białoruskich korzeniach. Wychowywała się okolicach Hajnówki, czyli miasta, które jest niemal symbolem tego regionu, a także – symbolem pogranicza jako takiego. Z całą jego różnorodnością oraz złożonością. Sama Bonda na pewno miała w szkole styczność z białoruskim, ponieważ chodziła do mieszczącego się w Hajnówce liceum, w którym prowadzono nauką tego języka.

Jaki miało to wpływ na Katarzynę Bondę?

O tym oficjalne biografie milczą. Wiadomo jednak, że już w szkole średniej przyszła pisarka zainteresowała się dziennikarstwem. Z branżą medialną związane  były kolejne lata jej życia. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz współpracowała z tytułami lokalnymi oraz ogólnopolskimi, takimi jak „Super Express”, „Wprost” czy „Newsweek”.

Katarzyna Bonda – przełom w życiorysie

Dlaczego naszym zdaniem życiorys Katarzyny Bondy mógłby stać się podstawą powieści obyczajowej? Chodzi m.in. o okres w jej życiu, o którym autorka po latach opowiedziała w kilku wywiadach (zrobiła to w sposób otwarty, bez upiększeń, ale też bez ekshibicjonizmu). Bonda miała wtedy 28 lat. Intensywnie pracowała, równolegle jeżdżąc do rodzinnego domu, odwiedzając umierającego ojca. Po jego śmierci bardzo szybko wróciła do pracy – w drodze na kolejne reportaże. Podczas jednej z podróży spowodowała wypadek, w którym zginął pieszy.

To wydarzenie, jak sama mówi, „zdarło z niej skórę”. Niedługo później odeszła z dziennikarstwa i – mówiąc w największym skrócie – zmieniała swoje życie.

Bonda – narodziny pisarki

Narodziny Bondy – pisarki, noszącej charakterystyczne sukienki i okupującej listy bestsellerów trochę jednak trwały, nie odbyły się z dnia na dzień. Jej pierwsza powieść ukazała się w 2007 r. („Sprawa Niny Frank”). Kolejna, czyli „Tylko martwi nie kłamią” – 3 lata później. Na poczytność i sukces komercyjny pisarka czekała jeszcze dłużej.

Dziś Bonda ma na swoim koncie ponad 3 mln książek sprzedanych w Polsce (dane z oficjalnej strony internetowej pisarki, stan na lipiec 2022 r.). Jej powieści ukazują się również za granicą. Na podstawie jednego z jej kryminałów powstał serial wyprodukowany przez TVN.