Andrzej Sapkowski – co warto wiedzieć o tym popularnym autorze fantasy

Andrzej Sapkowski jest pisarzem, głównie fantastyki, pochodzącym z Polski. Urodził się 21 czerwca w 1948 roku w Łodzi. Sapkowski od zawsze był związany z Łodzią- mieszka w niej aż do dziś.

Został honorowym obywatelem Łodzi od 9 lipca 2008 roku. Ukończył XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Łodzi, a także Uniwersytet Łódzki. Z wykształcenia jest ekonomistą. Kilka lat pracował w handlu- w firmie „Skórimpex” handlował futrami. Potem został tłumaczem- przełożył na język polski „Słowa Guru”. Swoje pierwsze opowiadanie „Stalogłowy” wydał w „Wiadomościach wędkarskich” w 1984 roku.

Jaka książka Andrzeja Sapkowskiego jest najpopularniejsza? 

Autor zyskał popularność dzięki książce, a właściwie serii, o wiedźminie- Geralcie z Rivii. W grudniu 1986 roku, wydał pierwsze opowiadanie „Wiedźmin”, które przyniosło mu pierwszą nagrodę- został laureatem III nagrody. To opowiadanie było początkiem cyklu o Geralcie. Pierwsza część sagi ukazała się w roku 1994 i zyskała niesamowitą popularność. Książka została przełożona na kilkanaście języków.

Cykl opowiada o losach wiedźmina- pogromcy potworów. Na swojej drodze stawia czoła wielu przeciwnościom, stając się znanym zabójcą. Pierwszy tom został wyróżniony David Gemmell Awards for Fantasy- prestiżową nagrodą literatury fantastycznej. Saga o wiedźminie stała się tak popularna, że w latach 1993-1995 ukazał się komiks „Wiedźmin”. Potem ukazywały się także filmy pełnometrażowe i serial telewizyjny oraz gra fabularna i karciana.

Jednak najwięcej zysku przyniosła seria komputerowych gier RPG, która została wydana przez CD Projekt RED. Najnowszy serial, osadzony w świecie wiedżmina, został nakręcony przez Netflix i  ukazał się w grudniu 2019 roku.